خمیردندان زغالی چیست؟

خمیردندان زغالی چیست و آیا خمیردندان زغالی باعث سفید شدن دندان می‌شود؟

قبل از پرداخت به این پرسش نیاز هست که در این مورد مهم ابهام زدایی شود؟ آیا زغال خاصیت سفید کنندگی دارد و آیا مصرف زغال برای سلامتی مضر است؟ بیش از ۹۵ درصد از ترکیب زغال کربن است، تاکنون هیچ تحقیق علمی مستندی انجام نشده است که نشان دهد زغال تاثیر مثبتی به لحاظ سفیدکنندگی یا درمان داشته باشد اما از زمان باستان زغال به لحاظ کربن و همچین زبری که در پودر آن هست خاصیت جرم گیری از طریق سایندگی دارد. فراموشن کنید تقریبا اکثر خمیردندان‌های معمولی و سفید کننده حاوی موادی هستند که با سایش مختصر جرم، دندانها را سفید می‌کند.

به نظر می‌رسد خمیردندان زغالی تنها یک تمایز تبلیغاتی از جنس و مدل همان کرم مرطوب کننده است که برای تجارت این محصول در نظر گرفته شده و هیچ خاصیت درمانی که دارای ارزش مستند باشد نداشته باشد. این که یک خمیردندان یا هر دارو و مکمل بهداشتی دیگر برای این که مزیت یا ویژگی خاص آن به تأیید علمی و عرضه عمومی برسد باید تاییدیه انجمن «متخصصین دندانپزشکی ترمیمی و زیبایی ایران» و انجمن های « WHOو ADA » دریافت کند. هیچ یک از محصولات یاد شده صرف نظر از نوع برند و جنس چنین تأییدیه‌رای را تاکنون دریافت نکرده اند.

عوامل موثر موجود در خمیردندانها که بر روی سفیدی دندان تاثیر مستقیم دارند معمولا سایشی نیستند، چرا که مواد سایشی بر روی مینا و لثه تاثیر نامطلوب دارند. یکی از بزرگترین چالش هایی که بر سر سفید کردن دندانها وجود دارد حساس شدن دندانها بعد از سفید شدن است. به همین دلیل قابل پیش بینی است که اگر خاصیت سفید کنندگی موجود در خمیردندان زغالی بر گرفته از جرم زدایی آن باشد، استفاده مکرر از این نوع خمیردندان نه تنها کمکی به سفیدتر شدن دندانها نمی کنند آسیب‌های جبران ناپذیری به دندانها خواهد رساند.

یک دیدگاه در “خمیردندان زغالی چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *