باید و نبایدهای خمیر دندان سفید کننده

باورهای اشتباه در استفاده از خمیردندان سفید کننده

باور تقریبا اشتباهی که در مورد سفید کردن دندان و هم چنین خمیر دندان سفید کننده وجود دارد این است که تا قبل از فناوری های جدید تصور بر این بود که برای سفید کردن دندانها الزاما باید از ساختاری تحت عنوان سایش یا روش‌های ملایم‌تر از جرم‌گیری استفاده کرد. با ظهور فناوری های جدید این روش پر خطر که منجر به آسیب به مینای دندان می‌شود کنار گذاشته شده است. بنابراین می توان اینگونه نتیجه گیری کرد که دو روش کلی برای سفید کردن دندانها وجود دارد که اولین و قدیمی ترین آنها استفاده از مواد ساینده موجود در خمیردندان است که می تواند شامل جوش شیرین و همچنین زغال یا هر ساینده دیگری باشد. در آموزش درست کردن خمیردندان خانگی طبیعی گفتیم که یکی از مواد اصلی سازنده جوش شیرین است که این ماده خاصیت سایشی و درنتیجه  سفید کننده نیز دارد، برای همین باید از حداقل جوش شیرین در هنگام درست کردن خمیر دندان استفاده کرد. از سوی دیگر خمیر دندان های زغالی موجود در بازار هم چیزی فراتر از یک پودر ساینده در خود ندارند که الزاما ممکن است هیچ ارتباطی با زغال نداشته باشند.

روشهای غیر اصولی سفید کردن دندان

در حال حاضر استفاده از نور و روشهای استاندارد سفید کردن دندان بهترین و اصولی ترین روش سفید کردن دندان است. پزشکان توصیه می کنند هرچقدر روش سفید کردن دندان سریعتر و زودبازده‌تر باشد می تواند به همین نسبت مضرتر نیز باشد. ساینده‌های روکش دندان که به دلیل تاثیر سریع و مشاهده سفید شدن بعدا از استفاده، مورد توجه همه هست از همین دسته هستند. ترجیحا از خمیردندان های شیمایی حاوی سفید کننده استفاده نکنید و خودتان در منزل نیز خمیر دندان را با حداقل جوش شیرین و بدون هر گونه مواد افزونی غیر مجاز سفید کننده درست کنید. خمیر دندان های پایه گیاهی بسیار پر اطمینان‌تر هستتند. از جمله خمیردندانهای گیاهی می‌توان به خیمر دندانهای حاوی آلوئه ورا اشاره کرد که شرکت فوراور یکی از تولیدکنندگان اصلی این محصول طبیعی است.

محافظت از لثه‌ها در مقابل خمیر دندانهای سفید کننده

خمیر دندانهای غیر گیاهی سایشی علاوه بر سفید کردن دندانها به روش سایش، همین فرایند را نیز روی لثه‌ها اعمال می کنند بنابراین اجتناب از سایده شدن  لثه‌ها هنگام مسواک کردن با خمیر دندان حاوی مواد سفید کننده اجتناب ناپذیر است. فراموش نکنید خمیر دندان سفید کننده شیمیایی در واقع یک نوع محصول تجملی آرایشی محسوب می شود نه یک محصول بهداشتی. بنابراین جلوگیری از عوارض جانبی آن تقریبا غیر ممکن است. پس قبل از استفاده کردن از هر نوع خمیر دندان سفید کننده با پزشک خودتان مشورت کنید.

تبلیغات خمیر دندان های سفید کننده

تقریبا کمتر خمیردندانی را در بازار می توان دید که روی آن عبارتهای تبلیغاتی مثل ضدپوسیدگی یا سفید کنندگی درج نشده باشد. اگر چه این نوع معرفی محصول در حوزه پزشکی و سلامت غیر اصولی و خارج از استاندارهای در نظر گرفته تبلیغات لوازم بهداشتی است، تولید کنندها، خمیر دندان را بیشتر یک محصول جانبی و تجاری قلمداد می کنند. مثلا هیچ خمیردندانی از پوسیدگی دندان جلوگیری نمی کند، این مسواک کردن است که در اصل از پوسیدگی دندانهای جلوگیری می‌کند.

خمیر دندان ضعف مسواک کردن را جبران نمی‌کند

دندانهای جلویی نقش تعیین کننده ای در زیبایی صورت دارد، به همین دلیل ساده مورد توجه بیشتری در هنگام مسواک کردن قرار دارد. توجه ناخواسته بیش از حد به دندان های جلو باعث خواهد شد دندانهای عقبی و آسیاب به خوبی مسواک نشود. باید گفت هیچ نوع خمیر دندانی وجود ندارد که بتوان ضعف مسواک کردن را جبران کند. برخی نیز به اشتباه تصور می کنند اگر خمیر دندان خارجی گران قیمت بخرند نیازی نیست که وقت کافی برای مسواک کردن بگذارند یا همه وعدهای مسواک کردن را رعایت کنند. که این موضوع نیز یک باور بسیار غلط است. خمیر دندان به هر شکل و روش تنها یک مکمل برای مسواک زدن است و اصل مسواک زدن ار ساقط نمی کند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *