چرا بعضی از انواع خمیر دندانها برای سلامتی مضر هستند؟

کدام خمیر دندان ضرر دارد؟

بسیاری از خمیردندانها برای سلامتی مضر هستند، شاید باورش برای شما کمی سخت باشد که یکی از پرمصرف‌ترین لوازم بهداشتی بتواند برای بدن انسان مضر باشد اما حقیقت دارد و حقیقتی تلخ هم هست، برخی از انواع خمیر دندان که در این مطلب مفصل به آن اشاره داریم برای سلامتی مضر است. در ذیل این مطلب به خمیر دندانهایی اشاره خواهیم کرده که مشخصا برای سلامتی ضرر دارند یا حداقل مصرف بلند مدت آنها مضر است. روش مصرف و میزان ضرر بسته به نوع و شرایط هر فرد تفاوت دارد اما در این شکی نیست که مصرف بلندمدت این خمیر دندانهایی که ذکر می کنیم برای شما ضرر دارد.

خمیر دندان‌های  سفید کننده از نوع جرم زدا یا جرم‌گیر

در این نوع از خمیر‌دندان به دلیل استفاده از انواع مواد ساینده دندان، استفاده بلند مدت باعث نازک شدن مینای دندان و همچنین سایش سطح بیرونی لثه خواهد شد. هرگز از این نوع خمیردندان به سود خودسرانه بدون تجزیز دندانپزشک و همچنین استفاده نکنید. حتی در صورتی هم ک دندانپزشک برای شما تجوز کرد در نظر داشته باشید این نوع خمیر دندان صرفا برای دوره کوتاهی تجویز شده و هرگز نباید برای دراز  مدت استفاده شود. بسیاری از این نوع محصولات به سفید کننده های سایشی معروف هستند. محصولاتی که اگرچه بدون نظارت دقیق انجمن دندانپزشکی، صرفا با مجوزهای داروسازی تولید می‌شود. این نوع خمیر دندان برای سلامتی مضر است.

خمیر دندانهای ضد حساسیت

بعضی از دندانها به واسطه ترمیم، پوسیدگی های جزئی و یا بیماری های لثه در هنگام مسواک زدن یا مواجه با غذاهای سرد و گرم حساس می شوند. گاهی این حساسیت به اندازه ای نیست که درمان دندانپزشکی یا ترمیمی نیاز داشته باشد. به همین جهت پزشکان توصیه می کنند که تا مدتی از خمیر دندانهای ضد حساسیت استفاده شود. خمیر دندانهای ضد حساسیت تا زمانی که با تجویز پزشک استفاه شود که معمولا موقت هم هست مشکلی ندارد اما گاهی استفاده از این خمیر دندانها تبدیل به عادت می شود. معمولا خمیر دندانهایی که حساسیت دندان را کاهش می دهند باعث وابستگی مصرف خواهند شد. پس از ترمیم یا پر کردن دندان طبیعی است که دندان در مقابل سرد و گرم شدن یا حساس شود و چنین خمیر دندانهایی تا برطرف شدن موقت همین حال استفاده می شود.

خمیر دندانهای خاص تجاری

شایعترین نوع از خمیردندانهای خاص تجاری همین خمیردندان زعالی است. خمیر دندان زغالی صرف نظر از این که چیزی چه نوع مواد و ترکیب های در آن به کار رفته است برای دندان مضر  است حتا اگر ضرر آن در کوتاه مدت قابل شناسایی یا محسوس نباشد. امروز بازار سیاه یا بازاری که کنترل نظارتی کمتری روی آن وجود دارد مثل فروش تلوزیونی یا اینترنتی با  حجم گسترده ای از تبلیغات این نوع از محصولات اشباع شده است. امروز خمیر دندان زغالی تبلغ می کنند به احتمال زیاد چند وقت دیگر خمیر دندان حلزونی و غیره.. این تیپ تبلیغات گسترده صرفا با هدف فروش و رونق دادن به تجارت انجام می گیرد از همین رو ارزش دارویی و بهداشتی چندانی ندارد.

خمیر دندانهای وارداتی غیر استاندارد

مدتی بازار ایران با اجناس بی یکیفیت چینی اشباع شده است. این نوع محصولات گاها با اسامی خاص و بسته‌بندی‌های عجیب وارد بازار می شوند. دقت کنید خمیر دندانی که استفاده می کنید اگر ایرانی است حتما لوگو استاندارد و همچنین نماد سیب سلامت وزارت بهداشت را داشته باشد. اگر خمیر دندان انتخابی شما خارجی است حتما باید نماد سیب سلامت و همچنین مجوز بهداشتی معتبر و قابل استعلام داشته باشد.

خمیر دندانهای خانگی غیر بهداشتی

اگر تصمیم دارید خمیر دندان طبیعی یا خانگی استفاده کنید، حتما آن را خودتان درست کنید. خمیر دندانهای خانگی و دست ساز را هرگز از بازار، خیابان و عطاری ها تهیه نکنید. ساخت خمیر دندان طبیعی توسط شرکتهای بزرگ معتبر انجام می شود و ساختن خمیر دندان در منزل نیز کار سختی نیست. عمر خمیر دندانهای خانگی کم است به همین دلیل نمی توان آن را دراز مدت نگهداری کرد. این نکته مهم را نیز در نظر داشته باشید که درست کردن خمیر دندان در منزل صرف برای درمان و

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *