آیا واقعا خمیر دندان برای سوختگی مناسب است؟

این که اولین بار چه کسی گفت خمیر دندان برای سوختگی مناسب است و چرا این موضوع به سرعت شیوع پیدا کرد خود داستانی است؟ نشان می‌دهد که راه حل های آسان و دم دستی حتا اگر خرافه، غیر علمی و غیر بهداشتی باشند براهی همه جذاب است. شاید هم شباهت ظاهری تیوپ خمیردندان با پماد سوختگی این ذهنیت را ایجاد کرده است که البته اگر کسی با این معیار بخواهد از خمیردندان برای درمان سوختگی زخم استفاده کند باید مواظبش بود چون ممکن است بر اساس همین شباهت تیوپ چسب فوری و یا تیوپ کرم کارامل را بر روی سوختگی بمالد؟

چه نوع خمیردندانی برای سوختگی مناسب است؟

در یک کلام باید گفت تقریبا هیچ نوع خمیردندانی برای سوختگی مناسب نیست، دکتر برزگر متخصص پوست می‌گوید: استفاده از خمیر دندان یک باور غلط است. خمیردندان نه تنها هیچ گونه تاثیری در درمان یا بهبود سوختگی ندارد ممکن است باعث عفونت با نازکتر شدن پوست در سوختگی‌های سطحی و تبدیل آن به زخم شود. دکتر سید مسعود داوودی عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی بقیه‌الله در گفت‌وگو باخبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، گفت: اولین کاری که هنگام سوختگی باید انجام شود سرد نگه داشتن موضع با استفاده از آب خنک و کیسه یخ است. خمیردندان خود می‌تواند باعث آلژی شود و هرگز نباید از آن برای سوختگی استفاه کرد.

آیا خمیردندان های گیاهی و طبیعی هم برای سوختگی ضرر دارد؟

خمیردندان‌های طبیعی و خانگی اگرچه از خمیردندانهای طبیعی مواد شیمایی کمتری دارند،  نباید برای سوختگی استفاده شوند، در سوختگی های سطحی سوختگی هایی که در آن به غیر از قرمزی رنگ پوست هیچ گونه علامت زخم، یا تاول بزرگ دیده نمی‌شود ممکن است سبب بروز حساسیت و ناراحتی شود. خمیردندانها معمولا برای شرایط عادی و نه جایی که حساسیت و یا ناراحتی وجود دارد استفاده می شود. این موضوع شامل خمیردندانهای ضد حساسیت، خمردندانهای ارگانیک، خمیردندانهای خانگی و همه انواع خمیردندان می‌شود.

خمیرندانهای ضد حساسیت و درمانی

برخی از نواع خمیردندان دارای خاصیت خنک کنندگی است. معمولا نعنا این خاصیت طبیعی را دارد. تصور برخی از افراد بر این است که اگر خمیردندانی در هنگام مسواک کردن حس خنکی ایجاد کرد الزاما در هنگام سوختگی هم این خنکی به زخم یا محل سوخته منتقل می‌شود که باید گفت اینطور نیست. هیچ نوع خمیردندانی برای این منظور تولید نشده و اکثر پمادهای سوختکی نیز دارای خاصیت خنک کنندگی نیستند. در نظر داشته باشید که پمادهای درمان سوختگی نیز دارای خاصیت خنک کنندگی نیستند.

خمیر دندان با دو خاصیت متفاوت

تنها خمیردندانهایی که دارای دو خاصیت متفاوت هستند خمیردندانهای  ضد حساسیت، آنتی‌باکتریال و خمیردندانهای درمانی هستند. خمیر دندان درمانی حتما باید توسط شرکت معتبر و متخصص داروساز تهیه شود. هیچ نوع خمیردندانی که دارای دو خاصیت متفاوت مانند ترکیبی از درمان سوختگی و خاصیت شوندگی نیستند. در مجموع از هیچ نوع خمیر دندانی برای سوختگی یا کاهش عوارض پوستی استفاده نکنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *