چه نوع خمیر دندانی برای دندانهای شما مناسب‌تر است؟

همان‌طور که ساختار بدن افراد مختلف باهم یکسان نیست، دندانها نیز از این قاعده مستثنا نیستند،  بر همین اساس هر خمیر دندانی برای یک نوع دندان مناسب است. در ادامه این مطلب نگاهی کوتاه و گذرا داریم،  بر نواع خمیردندان موجود در بازار. خمیر دندان های موجود در بازار کاربردهای مختلفی دارند. مصرف بدون شناخت ممکن است عواقب جبران ناپذیری برای دندان و دهان به دنبال بیاورد، پس صرف نظر از تبلیغات تجاری که این محصول بهداشتی دارویی را در بر گرفتهT بر اساس این دسته بندی از مناسب‌ترین نوع خمیر دندان استفاده نمایید.

خمیر دندان های سفید کننده

تقریبا پر طرفدارترین و شاید به نوعی پر مصرف ترین نوع خمیردندان است. بیشترین تقاضا برای آن وجود و به تبع آن بیشترین رقابت تجاری بین شرکت های تولید کننده خمیر دندان وجود دارد. از سوی دیگر شرکت های تجاری در صدد این هستند که خمیردندانهای سفید کننده ای تولید کنند که در کمترین زمان ممکن نتایج سفید کنندگی آن برای مصرف کنند ملموس باشد. ممکن است این رویکرد تجاری در دراز مدت باعث آسیب یا صدماتی به دهان، دندان و لثه شود. اگر دندانهای سالم دارید و رنگ دندان شما نیز غیر طبیعی نیست توصیه می شود از خمیر دندانهای سفید کننده خصوصا نوع ساینده آن اجتناب کنید. قبلا هم در سایر مقالات از مضرات و مسائل خمیر دندانهای سفید کننده نوشتیم. حتا اگر تصیم به سفید کردن یا  جرمگیری دندان خود دارید توصیه شده است که این کار با مشورت و نظارت دندانپزشک انجام گیرد. خمیر دندانهای سفید کننده برای دندانهای آسیب پذیر توصیه نمی شود.

خمیر دندان های ضد جرم

این نوع خمیردندان برای افرادی که دندانهای آنها جرم زیادی دارد مثل کسانی که سیگار می کشند یا به صورت منظم و مرتب مسواک نمی زنند می توان تا حدود زیادی از جرم دندان بگاهد. خاصیت سایندگی این نوع از خمیر دندان به مراتب بیشتر از خمیردندانهای سفید کننده است. استفاده از این نوع خمیر دندان حتما حتما باید به توصیه پزشک باشد خصوصا که این نوع خمیر دندان معمولا به صورت موقت و در مقاطع کوتاه مدت تجویز می شود. به هیچ عنوان خمیر دندان ضدجرم یا جرمگیر را به صورت پیوسته مصرف نکنید. مواد موجود در این نوع خیر دندان ممکن است باعث آسیب به مینای دندان و لثه شود. در صورتی که با توصیه پزشک تصمیم به استفاده از این نوع خمیر دندان داشتید دقت کنید که حتما از استاندارهای لازم برخوردار باشد.

خمیر دندانهای ضد حساسیت

این گروه نیز در ردیف خمیر دندانهای پر مصرف قرار دارد. از این نوع خمیر دندان معمولا بعد از ترمیم یا عصب کشی یا هر گونه خدمات دندانپزشی استفاده می شود. علت آن هم حساس شدن دندانها به مسواک زدن یا غذا و نوشیدنی های سرد و گرم است. این گروه نیز در ردیف خمیر دندانهای پر مصرف قرار دارد. از این نوع خمیر دندان معمولا بعد از ترمیم یا عصب کشی یا هر گونه خدمات دندانپزشی استفاده می شود. علت آن هم حساس شدن دندانها به مسواک زدن یا غذا و نوشیدنی های سرد و گرم است. خمیر دندانهای ضد حساسیت حاوی مواد شیمایی هستند که این حساسیت را کاهش می دهند. برای برطرف کردن حساسیت دندان باید علت اصلی آن کشف و برطرف شود. استفاده طولانی مدت از خمیر دندانهای ضد حساسیت موجب پدید آمدن عوارض بیشتر و جدی تر خواهد شد.

خمیر دندانهای ضدپوسیدگی

این نوع از خمیر دندان معمولا دارای خاصیت یا مواد افزودنی حاوی فلوراید است. فلوراید در یک بازه زمانی نستبان طولانی به بخش جدایی ناپذیر خمیر دندان تبدیل شد اما امروز در تاثیرگذاری و زیانهای آن نقدهای جدی وارد هست. به گفته کارشناسان خود فلوراید دارای عوارض جانبی است که توصیه شده است از آن کمتر استفاده کنیم. پوسیدگی دندان تحت تاثیر عوامل مختلفی اتفاق می افتد که وجود فلوراید عامل سرنوشت سازی برای آن محسوب نمی شود. از همین رو بهتر است قبل از مصرف خمیر دندانهای ضد پوسیدگی نهایت دقت و همینطور مشورت را فراموش نکنید.

خمیر دندانهای ارگانیگ یا طبیعی

خمیر دندانهای ارگانیک انواع مختلفی دارند نوع اول آن خمیر دندانهایی دست سازی هستند که خودتان در منزل هم می توانید آن را درست کنید و نوع دوم خمیر دندانهای ارگانیک طبیعی است که توسط شرکتهای معتبر تولید و عرضه می شود. توصیه شده است حتا المقدور از خمیر دندانهای طبیعی استفاده نمایید و اگر به هر دلیل خمیر دندان طبعی در دسترس شما نبود معمولی ترین خمیر دندان موجود در بازار را تهیه و استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *