خمیر دندان چیست؟ همه چیز در مورد خمیر دندان

فوراور

خمیر دندان چیست؟

خمیر دندان ماده­ ای است که مطابق نامش الزاما به صورت خمیر بوده و اگرچه تنها شوینده دندان نیست برای شستشو، جرم زدایی، ضدعفونی و گاه مصارف خاص­تر درمانی دندان استفاده می­شود. در حال حاضر اکثر خمیردندان ها به عنوان شوینده و پاک کننده دندان به صورت صنعتی و با تنوع نسبتا بالا ساخته و تولید می شود. خواص درمانی و بازدارندگی به عنوان مزیت خمیردندانها مورد استفاده قرار می گیرد.

تاریخچه خمیر دندان؟

تاریخچه خمیردندان در دو بازه زمانی قابل بررسی و تحقیق است. به لحاظ قدمت گفته می­شود که استفاده از خمیر دندان از زمان قرن چهارم میلادی توسط مصریان و رومیان باستان رواج داشته است. طبق قدیمی­ ترین سند موجود استفاده از خمیر دندان در آن زمان تنها مختص اشراف زادگان و پادشاهان بوده است که طبق کاوش های به دست آمده ترکیبی بوده بدست آمده از گل زنبق که برای شستشو و خوشبو کردن دهان به کار می رفته است.

استفاده عمومی از خمیر دندان از قرن نوزدهم میلادی رواج یافته و رشد تقاضای آن باعث شد به یکی از ماندگارترین  محصولات موجود در سبد خانواده تبدیل شد. خاصیت شتشو به روش سایش نرم اصلی ترین کارکرد خمیر دندان است. این شستشو به تدریج با پیشرفت علم داروسازی و  صنعتی شدن آن به باکتری زادی و درمانهای جانبی هم مجهز شد. حالا خمیر دندان یکی از پرتقاضاترین کالاهای پزشکی به شما می رود که در طول عمر فرد می­تواند بیش از ۷۰ سال مورد استفاده قرار گیرد.

انواع خمیر دندان کدام است؟

خمیر دندان ساده

برای شستشو یا مسواک کردن های ساده روزمره به کار می رود. این نوع خمیر دندان حداقل مواد شمیایی را  دارا می باشد. معمولا ترکییب شیرین دهندهای طبیعی و خوش بو کنندهای  به کار رفته در این نوع خمیر دندان را می توان به عنوان اصلی­ترین افزودنی های این نوع از خمیر دندان نام برد. این خمیردندان برای انواع دندانهای سالم و غیر حساس مناسب است.

خمیردندان های ضد پوسیدگی

این نوع خمیردندان حاوی ترکیبات فلورایدی مانند سدیم است که با کنترل غلظت فلوراید نقش تعیین کننده ای در کاهش پوسیدگی دندان ها دارد . پوسیدگی به تدریج مینای دندان را تخریب می کند. افرادی که مستعد چینین بیماری های هستند حتما باید با نظر پزشک از خمیرندانهای حاوی فلوراید استفاده کنند.